برگزاری نشست هم اندیشی مسئولان اقتصادی استان با مدیرکل صدا و سیما؛

از تغییر در روند اعطای تسهیلات بانکی تا حمایت از تولید و تسهیل در صدور مجوزها با پنجره واحد سرمایه گذاری

اولین جلسه هم اندیشی مسئولان و فعالان حوزه اقتصادی با مدیرکل صدا و سیمای مرکز خوزستان با عنوان "اتاق فکر جهش تولید" برگزار شد و در راستای همکاری بیش از پیش با بخش اقتصادی، تفاهم نامه ای با سازمان مدیریت صنعتی نمایندگی خوزستان به امضا رسید.

اولین جلسه هم اندیشی مسئولان و فعالان حوزه اقتصادی با مدیرکل صدا و سیمای مرکز خوزستان با عنوان “اتاق فکر جهش تولید” برگزار شد و در راستای همکاری بیش از پیش با بخش اقتصادی، تفاهم نامه ای با سازمان مدیریت صنعتی نمایندگی خوزستان به امضا رسید.

مسلم رحیمی در این نشست به حمایت از واحدهای تولیدی اشاره کرد و با تشریح فعالیت های صدا و سیمای مرکز خوزستان در راستای افزایش حمایت از تولید و عملیاتی کردن شعار سال، گفت: علیرغم شیوع ویروس کرونا اما بسیاری از واحدهای تولیدی استان خوزستان رشد چندصد برابری داشته، به همین جهت نباید اجازه دهیم قوانین و مقررات حاکم بر واحدهای تولیدی، اثر منفی روی تولید بگذارند، برعکس باید مسیر را تسهیل کرد.

لزوم حمایت بیش از پیش تولید

در بخش دیگر این نشست اقتصادی؛ رضا قیصی پور مدیرکل جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری خوزستان برنامه های این حوزه را تشریح کرد.
قیصی پور با اشاره به فرموده مقام معظم رهبری” جوری عمل کنید که جهش تولید، تغییر محسوسی در زندگی مردم ایجاد کند”، گفت: باید برنامه ها و اقداماتی که در حوزه اقتصادی برای مردم انجام می دهیم، مشخص شود به گونه ای که اثر خود را بر زندگی مردم بگذارد.

وی با اشاره به اثر شیوع ویروس کرونا و احتمال بروز مشکلاتی در حوزه تولید گفت: باید برای مقابله با مشکلات احتمالی و حمایت از تولید بیش از پیش، با تمام توان تلاش کنیم.

این مقام اقتصادی دولت در خوزستان؛ با تشریح برنامه های این حوزه گفت: رشد صادرات غیر نفتی و افزایش تولید داخل بسیار حائز اهمیت است.

قیصی پور با اشاره به ثبت نام ۳۰ هزار نفری و متقاضیان بیمه بیکاری، مشکلات پیش آمده برای تامین اجتماعی را مهم عنوان کرد و برنامه ریزی برای این بخش را از اولویت ها دانست.

وی با بیان اینکه بخش اعظم سرمایه گذاری در شرکت های بزرگ صنعتی استان خوزستان انجام می شود، گفت: شرکت های بزرگ، فولادها و پتروشیمی ها باید به شکل خاص رصد شوند تا در این بخش ها با مشکل مواجه نشویم.

قیصی پور با اشاره به تشکیل کارگروه ها و ستادهای مختلف رفع موانع تولید و پیگیری های روزانه برای مرتفع ساختن مشکلات بخش خصوصی، عنوان کرد: باید ستاد مجزایی تشکیل شود که یک دبیرخانه داشته باشد و سه حوزه صنعت، کشاورزی و خدمات در آن فعال شوند تا با هماهنگی و حمایت از فعالان بخش تولید ، بتوانیم شرایط رو به رشدی در این بخش داشته باشیم.

مدیرکل جدب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری خوزستان با بیان اینکه اولویت ها در بحث سرمایه گذاری به طرح های نیمه تمام در استان اختصاص می یابد، به طرح پنجره واحد سرمایه گذاری استان اشاره کرد و گفت: به دستور استاندار تمام فرایندهای سرمایه گذاری را در یک پکیج جمع کردیم، ۳۶ دستگاه اجرایی را در این طرح وارد کردیم. در این طرح تمام روند سرمایه گذاری به صورت سیستمی انجام می شود، یعنی استعلام ها از دستگاه های اجرایی از طریق این سامانه انجام می شود و نیازی به مراجعه حضوری افراد نیست .
قیصی پور در پایان با بیان اینکه قرار است در ادامه، این طرح به سایر استان ها نیز ابلاغ شود، افزود: در دو هفته آینده این طرح افتتاح خواهد شد و مایش تمامی پروژه های سرمایه گذاری از طریق سامانه انجام می شود، در صورتی که دستگاه اجرایی پاسخ استعلام درخواستی را ندهد از دایره نظام ارزیابی خارج می شود.

 

انسجام در عملیاتی کردن اقدامات، نتیجه بخش است

 

در ادامه این نشست، دکتر یداله مهرعلی زاده، استاد دانشگاه و رییس سازمان مدیریت صنعتی خوزستان به محدودیت های ملی و بین المللی بر مبنای سیاست های سال ۹۹ پرداخت و با تاکید بر این که جهش تولید با شعار محقق نمی شود بلکه باید همه مجموعه ها در کنار هم قرار بگیرند؛ افزود: همه حوزه های اقتصادی در کنار هم می توانند عملکرد نتیجه بخش داشته باشند.

مهرعلی زاده با اشاره به تاکید استاندار مبنی بر استفاده از تمامی ظرفیت ها و پیش گرفتن برنامه های عملیاتی، گفت: باید برای عملیاتی کردن اقدامات، انسجام داشته باشیم.

وی به تشکیل کارگروه جهش تولید در معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان اشاره کرد و گفت: ذیل این کارگروه، کارگروه های دیگری نیز تشکیل شدا که اتاق فکر جهش تولید صدا و سیمای مرکز خوزستان میتواند تمامی کارگروه های تشکیل شده را رصد و تصمیم گیری ها و اقدامات را برای مردم منعکس کند.

مهرعلی زاده به تحلیل شعار سال گذشته پرداخت و با بیان اینکه در سال رونق تولید بسترها فراهم شده، افزود: الان زمان تیک آف ان است، به طور مثال ارسال ماهواره به فضا یک تیک آف است.
وی با تاکید بر این که اروپا نمی تواند توان نظامی ایران را انکار کند، به توان بزرگ اقتصادی خوزستان نیز اشاره کرد و گفت: از برنامه ها و جلسات کلیشه ای که حرف ها و گفتمان ها تکراری است، فاصله بگیریم و حرف نو؛ اقدام نو و امید و اثدام لازم را در راستای جهش تولید بیان کنیم تا با امیدآفرینی، به جامعه انگیزه دهیم.

خوزستان، ایران کوچک است که جایگاهش در کشور دیده نشده

محسن کاویانی؛ مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان خوزستان نیز در این نشست با بیان اینکه در تولید، سرمایه و نیروی انسانی حرف های زیادی برای گفتن در سطح کشور داریم، اظهار کرد: خوزستان یک ایران کوچک است و می تواند به راحتی کشور را تغذیه کند اما در خیلی از مولفه ها مثل گردشگری نتوانستیم خیلی خوب عمل کنیم؛ ضمن اینکه معتقدم که جایگاه استان خوزستان در کشور دیده نشده است.

کاویانی افزود: در سال ۹۹ دولت در نظر دارد چند کار پایه را انجام دهد؛ تامین مالی دولت و مردم که بحث اعطای تسهیلات بانکی به بنگاه ها و طرح های نیمه تمام است. همچنین تغییرات در عملکرد بانکها مبنی بر اعطای سرمایه درگردش به واحدهای تولیدی؛ که هدف برداشتن سخت گیری بانکهاست. فروش مازاد بانکها به واحدهای تولیدی و استفاده از ظرفیت بازار سرمایه از دیگر اقدامات پایه و مد نظر دولت در حوزه اقتصادی است.

وی با اشاره به تحولاتی که در بخش بازار سرمایه به وجود آمده، عنوان کرد: یکی از اهداف تغییرات در بازار سرمایه، پذیرش شرکت های جدید در بورس است.

کاویانی گفت: با ورود شصتا به بورس، و شرایط موجود ، حس نمی کنیم که شرایط فعلی حباب است. ضمن اینکه در آینده چند بلوک دیگر به بازار سرمایه تزریق می شود.

وی با تاکید بر این که نباید اجازه دهیم سهامداران بورسی متضرر شوند، اضافه کرد: موضوع تقویت سرمایه گذاری بر پنج محور میچرخد که سرمایه گذاری داخلی و خارجی یکی از این محورهاست که در این راستا بر مبنای اقتصاد هوشمند، تمامی اقدامات را با طراحی یک سامانه، الکترونیکی کرده ایم .

کاویانی افزود: بیش از ۱۰۰ فرصت سرمایه گذاری وارد این سامانه شده و بیش از ۱۵۰فرصت دیگر را نیز وارد خواهیم کرد.

 

در پایان این نشست، فعلان بخش خصوصی به بیان مشکلات این حوزه پرداختند و از مسئولان خواستار رفع موانع تولید، کاهش سودهای بانکی، تسریع در پرداخت تسهیلات کم بهره و به طور کلی خواستار رفع موانع تولید شدند.  همچنین تفاهم نامه ای بین سازمان صدا و سیمای مرکز خوزستان و سازمان مدیریت صنعتی استان خوزستان در این نشست به امضا رسید.

43