مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان:

دغدغه‌های دولت برای بازگرداندن ارز حاصل از صادرات بجا است

مدیر کل هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان کالا و خدماتی که از کشور صادر شده را ثروت ملی عنوان‌کرد و گفت: بر همین اساس لازم است تا مابه ازای این سرمایه به صورت ارز و یا کالا به کشور بازگردد.

 

ارسلان شهنی در دومین نشست بررسی مشکلات صادرکنندگان استان که در سرسرای شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی خوزستان با ابراز نگرانی در خصوص قاچاق ۲۰ تا ۳۰ میلیارد دلاری کالا به داخل کشور، بیان داشت: این موضوع نشان می‌دهد که ارز کشور به شکل‌های مختلف در بخش‌های دیگری در حال هزینه شدن است.

وی ادامه داد: علاوه بر این آمارهای مربوط به خرید املاک در کشورهای مختلف نیز توسط اتباع ایرانی بخش دیگری از این نگرانی‌ها محسوب می‌شود که نشان از هزینه ارز متعلق به کشور در بخش‌هایی به غیر از رونق تولید داخلی است و به همین دلایل باید دغدغه‌های دولت در بازگرداندن ارز حاصل از صادرات را بجا دانست.

این مقام مسئول در استانداری خوزستان با تاکید بر اینکه بخشی از اختلاف به وجود آمده در زمینه تعهدات ارزی بین بانک مرکزی و صادرکننده ناشی از برداشت‌های اشتباه، تضاد و تعارض مقررات یا نبود تطبیق زمانی قوانین است، گفت: با توجه به اینکه برای رفع تعهدات ارزی صادرکنندگان محدودیت زمانی وجود دارد که این موضوع به ضرر فعالان اقتصادی است.

شهنی تصریح‌کرد: در این رابطه همه دستگاه‌های مربوطه باید با هماهنگی و همراهی که از خود نشان می‌دهند تا جایی که ممکن است نسبت به رفع مشکلات پیش آمده در راستای انجام تعهدات ارزی صادرکنندگان اقدام کنند.

173