مقررات حاکم بر بورس کالا نباید به تولید صنایع پایین دست آسیب بزند

درخواست تامین ماهانه سه هزار تن مواد پتروشیمی به واحدهای تولیدی پلیمری و شیمیایی خوزستان در خارج از بورس به ستاد تنظیم بازار کشور ارجاع شد.

مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان در جلسه ای که به همین منظور در محل اتاق بازرگانی، صنایع معادن و کشاورزی اهواز برگزار شده بود، با تاکید بر ضرورت شناسایی راه حل اساسی برای تامین نیازهای صنایع پایین دستی خارج از بورس (بعد از کشف قیمت در بورس) اظهارداشت: واحدهای موجود در استان خوزستان با توجه به شرایط نگران کننده‌ای که در آن به‌سر می‌برند نیاز دارند تا در مدت زمان معقول(یک تا ۲ سال) از امکان تهیه مواد اولیه خارج از چرخه بورس کالا برخوردار باشند.

ارسلان شهنی ارجاع درخواست واحدهای استانی برای تهیه مواد اولیه خارج از بورس به ستاد تنظیم بازار کشور را یک پیشنهاد کاربردی در جهت اصلاح مقررات حاکم بر بورس کالا دانست و اضافه‌کرد: در این رابطه مکاتبات لازم از سوی استاندار خوزستان با ستاد تنظیم بازار کشور صورت می‌گیرد.

این مقام مسئول در استانداری خوزستان یادآور شد: جهت طرح خواسته واحدهای تولیدی استان به‌شکل کارشناسی و دقیق لازم است با همکاری مشترکی که توسط انجمن صنایع پلیمری، شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان و سازمان صمت استان انجام می شود،  اطلاعات شرکت‌های فعال در حوزه صنایع پایین دست پتروشیمی استان شامل تعداد واحدهای تولیدی، حجم خوراک مورد نیاز، مقدار سهمیه در سامانه بهین‌یاب و همچنین میزان تولید این واحدها درسال گذشته تهیه شود.

وی همچنین به ضرورت ارائه اطلاعات آماری مورد نیاز بدنه کارشناسی نهادهای بخش خصوصی تاکید کرد.

بر اساس این گزارش، فعالان اقتصادی استان خوزستانی یکی از مهمترین مسئولیت‎‌های اجتماعی مجتمع‌های پتروشیمی در استان خوزستان را اختصاص سهمیه مواد اولیه به واحدهای پایین دستی این صنعت می‌دانند.

221
اخبار مرتبط