حضور مدیر کل هماهنگی امور اقتصادی استانداری در پنجمین کارگروه همکاری های بین منطقه ای ایران و روسیه

با حضور مدیر کل هماهنگی امور اقتصادی استانداری، پنجمین کارگروه همکاری های بین منطقه ای ایران و روسیه برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان، پنجمین کارگروه همکاری های بین منطقه ای ایران و روسیه با حضور سید سعید حسینی نژاد مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان، سه شنبه ۹ اسفندماه ۱۴۰۱، در سالن جلسات پیامبر اعظم(ص) وزارت کشور برگزار شد.
حسینی نژاد در خصوص تجارت با کشور روسیه گفت: ظرفیت و امکان صادرات انواع تولیدات حوزه کشاورزی و شیلات، سبزی، صیفی و صنایع وابسته با توجه به امکان تولید در ۶ ماهه دوم سال، که در روسیه سرما شدید می‌باشد وجود دارد.

وی در ادامه افزود: ارائه خدمات فنی و مهندسی در حوزه فولاد-پتروشیمی- ساخت ماشین آلات فنی مهندسی( خط تولید کل زنجیره فولاد) و نورد می تواند از دیگر موارد صادرات به کشور روسیه باشد.
مدیر کل هماهنگی اموراقتصادی استانداری خوزستان به وجود آزمایشگاه های متعدد در حوزه استاندارد و غذا و دارو جهت بررسی و ارائه گواهی های صادراتی اشاره کرد که برای سلامت محصولات باید توسط دستگاه‌های متولی رهگیری شود.
سید سعید حسینی نژاد جهت بهبود وضع صادرات و واردات بین دو کشور پیشنهاداتی را ارائه داد: از جمله حضور رایزن اقتصادی روسیه در خوزستان جهت بررسی توانمندی ها و ظرفیت ها و مشخص نمودن زمینه های همکاری به صورت عملیاتی و همچنین برقراری خط هوایی مستقیم از خوزستان به روسیه و راه اندازی مرکز نمایشگاهی دائم محصولات تولیدی داخلی خوزستان در کشور روسیه.

همچنین اتخاذ تدابیر لازم از سوی دو طرف جهت تضمین حمایت و برگشت سرمایه گذاری های اقتصادی،
سرمایه گذاری طرف روس در استفاده از ظرفیت خالی کارخانجات و یا احداث کارخانجات جدید صنایع تبدیلی، تکمیلی و فرآوری محصولات کشاورزی و شیلات از دیگر پیشنهادات مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان بود.

مدیر کل هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان در پایان گفت: به دلیل مسافت نزدیک استان های شمالی و بعد مسافت خوزستان، برخی از کالاهای خوزستان از استان های دیگر صادر می‌شود که در آمار آنها می آید، لذا توجه به ناوگان حمل و نقل داخلی (کانتینر، یخچال دار و غیره) جهت صادرات محصولات کشاورزی و مواد غذایی ضروری است.
شایان ذکر است که این نشست با حضور معاون اقتصادی وزارت کشور و مدیران اقتصادی و تجار ایرانی از یکسو و معاون وزیر توسعه اقتصادی فدراسیون روسیه و تجار روسیه از سوی دیگر برگزار گردید.

109